Jak dbać o usta zimą?

Jak dbać o usta zimą?

Usta są bardzo delikatne, pokryte tylko cieniutką warstwą naskórka. Łatwo się wysuszają i szybko pękają. Zwłaszcza zimą powinnyśmy o nie szczególnie zatroszczyć się.

Usta są bardzo delikatne, pokryte tylko cieniutką warstwą naskórka. Łatwo się wysuszają i szybko pękają. Zwłaszcza zimą powinnyśmy o nie szczególnie zatroszczyć się.

Skóra na wargach jest siedem razy cieńsza niż na dłoniach. Dlatego pierwsze przykazanie zimowej pielęgnacji ust brzmi: nie wychodź z domu bez nałożenia na nie ochronnej pomadki!
Czas na tłuste W chłodne dni sięgnij po pomadki na bazie tłuszczów, olejów lub pszczelego wosku. Zatrzymują one wilgoć, zapobiegają pierzchnięciu i łuszczeniu się naskórka. Wybieraj teraz balsamy silnie natłuszczające, z wyciągiem z aloesu (który także łagodzi), wyciągiem z drzewa masłowego (natłuszcza) oraz gliceryną (wiąże wodę w naskórku).

Kolor Cię ożywi

W chłodne dni usta często sinieją. Jeżeli długo będziesz przebywać na powietrzu, a zależy Ci na wspaniałym wyglądzie, pomaluj wargi kolorową pomadką. Aby kolor długo się utrzymał, najpierw nałóż na usta odrobinę podkładu, a dopiero na niego barwną pomadkę. Usta lekko przypudruj, odciśnij na chusteczce higienicznej i jeszcze raz pomaluj szminką. Ostatnią warstwą może być błyszczyk.

Zrób peeling

Zrezygnuj jednak ze szminek, gdy Twoje usta są popękane. Wrócisz do nich, gdy wargi znów będą gładkie i elastyczne. Aby nastąpiło to jak najszybciej, smaruj usta maściami lub kremami z witaminami A i E. Absolutnie zabronione jest skubanie suchych skórek! Zamiast tego zastosuj delikatny peeling np. cukrowy. Posmaruj usta pomadką ochronną, a następnie oprósz je cukrem. Opuszkiem palca masuj wargi ruchami okrężnymi, tak długo, aż cukier się rozpuści.

Domowe sposoby

Każdego dnia wykonuj masaż ust: nałóż na nie warstwę kremu, ciepłą wodą zwilż miękką szczoteczkę do zębów j przez 3-4 min wykonuj nią delikatne okrągłe ruchy. Wieczorem nakładaj na usta grubą warstwę nawilżającego kremu. Jak najczęściej smaruj usta miodem (nie oblizuj). Doskonała jest maseczka z łyżki śmietany, rozgniecionego banana i kilku kropel oleju rycynowego. Trzymaj ją na ustach przez 20 minut.

Nie oblizuj

Pamiętaj, że na mrozie nie wolno oblizywać warg! Przed wyjściem na dwór powstrzymaj się też od spożywania dań pikantnych i słonych, bo wysuszają wargi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *