Środki upiększające

Środki upiększające.

Klasyfikacja środków upiększających według SWW jest następująca:

1324-41 — pudry kosmetyczne,

1324-42 — kredki do warg,

1324-43 — róże do twarzy,

1324-44 — środki do pielęgnacji paznokci: emalie, lakiery, zmywacze, olej do paznokci, środki do polerowania, środki do ochrony paznokci,

1324-45 — środki do upiększania opraw oczu: henna,, kredki do powiek, olejek do powiek, ołówki do brwi, tusze do rzęs, pastele do oczu.

Sklasyfikowane według SWW wyroby często w handlu określa się jako kosmetyki kolorowe Spełniają one w życiu kobiety niebagatelną rolę. Dobrze dobrane podkreślają naturalne piękno twarzy, ust, oczu, paznokci każdej kobiety, korygują ewentualne defekty skóry, zapewniają poczucie zadbania, pewności siebie oraz stwarzają indywidualny i niepowtarzalny wizerunek.

Pudry kosmetyczne służą do ochrony cery przed wpływami atmosferycznymi. Nadają skórze świeży i matowy wygląd, chłoną nadmierne wydzieliny skóry. Pudry są to mieszaniny bardzo miałko sproszkowanych: skrobi ryżowej lub pszennej, bieli cynkowej (ZnO), węglanu magnezu (MgCO3), kaolinu z dodatkiem barwników i kompozycji zapachowych. Powinny charakteryzować się następującymi właściwościami:

— mieszanina powinna być lekka, miałka, jednorodna w całej masie, o odpowiedniej śliskości,

— nie może zawierać grudek,

— nie może mieć zanieczyszczeń mechanicznych,

— powinny mieć przyjemny zapach,

— powinny mieć dobre właściwości kryjące i dobrą przyczepność do skóry, dobrą chłonność potu.

W sprzedaży znajdują się pudry w postaci sypkiej, prasowanej, w kremie, w emulsji o bardzo dużej gamie barw i odcieni.

Korektory są sprzedawane w postaci sztyftów, szminek z półpłynną zawartością. Służą do tuszowania niedoskonałości cery, np. przebarwień, blizn, rozszerzonych naczynek krwionośnych, wyprysków. Są to preparaty tylko do stosowania miejscowego.

Róże, to wyroby otrzymywane z drobno mielonego pudru i pigmentów, połączonych białkiem. Umiejętnie używane służą do korekty kształtu twarzy, jak również nadają cerze „zdrowy” wygląd. Występują w formie kremu (pasty) i kamienia (prasowane). W oferowanym asortymencie róży można spotkać tzw. róż opalizujący, przeznaczony na wieczór i specjalne okazje.

Pomadki do warg, popularnie zwane szminkami, są wytwarzane z naturalnych wosków, olejów (awocado, oleju nasion rącznika, oleju z kiełków pszenicy itp.), trwałych barwników, środków zapachowych i konserwujących. W celu zwiększenia efektów pielęgnacyjnych, nawilżających i ochronnych, producenci do składu niektóry pomadek wprowadzają ceramidy, witaminy A, E, F i filtry UV.

Szminki są produkowane w formie oczkowo-rdzeniowej lub w kremie z aplikatorem do kolorowania lub korygowania ust. Barwy jasne, a zwłaszcza perłowe, optycznie powiększają wargi, ciemne zaś — zmniejszają. W asortymencie pomadek znajdują się: pomadki luksusowe, ochronno-witaminowe, kryjące, perłowe, lśniące i utleniające.

Pomadki do warg powinny się łatwo nakładać, doskonale „trzymać” na ustach, nie rozmazywać się i nie rozpływać, nie mogą podrażniać błon śluzowych i skóry.

Błyszczki do ust stosuje się na pomadki. Zwiększają one połysk i utrwalają makijaż; poza rolą upiększającą, klasyczne błyszczki są także środkami ochrony warg.

Konturówki podkreślają kształt ust, zapobiegają rozpływaniu się pomadki.

Cienie do powiek pozwalają na podkreślenie naturalnego koloru oczu. Produkuje się je w postaci szminek (sztyfty), kremów, kremożelów lub pudrów sypkich i prasowanych. Kolory cieni należy dobierać w zależności od pory dnia, koloru oczu, a nawet tonacji garderoby. Ogólnie cienie do powiek dzieli się na: ciepłe — brązy, beżowe, złote i zimne — róże, fiolety, niebieskie.

Producenci kosmetyków kolorowych publikują barwne katalogi, karty kolorów, informacje na temat kolorystyki swoich wyrobów. Oprócz palet barw, są podawane nazwy określonego koloru oraz ich numery katologowe lub kody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *