Wyroby perfumeryjne

Wyroby perfumeryjne.

Perfumy… działają na Ciebie
Oczyszczająco, wzmacniają Twoją energię
I napełniają Twoje myśli spokojem
I przyjemnością. ”   Wang Wei (filozof chiński)

Do grupy towarowej wyrobów perfumeryjnych według SWW zalicza się:

1324-51 — perfumy,

1324-52 — wody kwiatowe,

1324-53 — wody kolońskie,

1324-54 — sztyfty perfumeryjne.

Perfumy to roztwory alkoholowe specjalnie dobranych i utrwalonych kompozycji zapachowych o stężeniu 5-20%. Skład kompozycji perfum jest dobierany zawsze z kilku lub kilkunastu różnych substancji zapachowych. Wprowadzona klasyfikacja zapachów obejmuje siedem nut zapachowych:

— cytrusowa, np. pomarańcza, cytryna grejpfrut,

— kwiatowa, np. róża, jaśmin, fiołek, frezja,

— owocowa, np. jabłko, gruszka, wanilia, brzoskwinia,

— ziołowa, np. mięta, tymianek, szałwia,

— zielona, np. liście, mech, paproć,

— zwierzęca, np. piżmo, ambra (wydzielina kaszalotów),

— drzewna, np. drzewo sandałowe, cedrowe, sosnowe.

W zależności od panujących trendów mody, mogą to być kompozycje o zapachu ściśle zdefiniowanym, np. bzu, jaśminu, piżma, jak również kompozycje fantazyjne. Zapachy gotowych wyrobów to najczęściej mieszaniny kilku nut zapachowych. O jakości perfum decydują przede wszystkim następujące właściwości:

— moc i trwałość zapachu,

— odpowiednie zestawienie bukietu zapachów,

— klarowność.

Czysty alkohol etylowy, jako rozpuszczalnik, wskutek swojej lotności zwiększa intensywność zapachu. Należy zwracać uwagę klientów na to, iż pełna moc zapachu występuje dopiero w kontakcie ze skórą ludzką i pod wpływem temperatury ciała, przy czym jedne stają się bardziej intensywne, inne zaś słabną. Zgodnie z wymaganiami norm trwałość perfum wynosi 48 godzin.

Wody kwiatowe to roztwory alkoholowo-wodne kompozycji zapachowych o stężeniu 2-f-5%. Mają one cechy zarówno wód kolońskich, jak i perfum. Trwałość zapachu nie może być mniejsza niż 2 godziny.

Wody kolońskie to roztwory alkoholowo-wodne słabo utrwalonych kompozycji zapachowych o stężeniach 2 — 5%, które działają odświeżająco. Swój świeży zapach zawdzięczają olejkom o dużej lotności. Trwałość ich powinna wynosić ok. 1 godziny.

Wyroby perfumeryjne są umieszczane w opakowaniach najczęściej szklanych, bardzo często o atrakcyjnych kształtach, różnej pojemności, wyposażonych w dozowniki. Luksusowe wyroby perfumeryjne, oprócz opakowania bezpośredniego, ze względów estetycznych są pakowane w ozdobne kartoniki (opakowania pośrednie). Producenci gwarantują okres trwałości wyrobów perfumeryjnych przez ok. 360 dni od daty produkcji przy opakowaniach przezroczystych i 450 dni w opakowaniach barwnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *